Úvod > Kontakty > Pedagogický sbor - Montessori > Průvodci 1.B

Průvodci 1.B

Mgr. Terezie Lukšíková

Terezie vystudovala učitelství pro první stupeň a absolvovala akreditovaný kurz montessori pedagogiky pro věk 6-9 let. Pedagogickou praxi získala v montessori i v tradiční škole. Spolupodílela se na zakládání montessori třídy v Brně. Zajímá se o nové směry ve výchově dětí, inspiruje se v respektující výchově a jsou jí blízké názory a myšlenky Naomi Aldort.

„Na montessori pedagogice je mi sympatické, že vychází z dětí. Nemusím pracně vymýšlet, jak děti namotivovat, aby všichni dělali to samé. Samy mi ukazují, co by rády dělaly a co potřebují. Stačí je jen pozorně sledovat a naslouchat jim. Nepřestávám žasnout nad promyšleným výukovým systémem a pomůckami, díky nimž se děti samy učí a poznávají – například zákonitosti matematiky. Líbí se mi, že každý den s dětmi je jiný, a nikdy úplně přesně nevím, jak bude probíhat. Často právě dny, kdy začneme dělat činnost vycházející z aktuální potřeby dětí, jsou ty nejpřínosnější. Velkou výhodou naší školy ve Spálově je (kromě rodinného a přátelského prostředí) rozhlehlá zámecká zahrada obklopující školní budovu. Těším se, že v ní s dětmi budeme trávit hodně času zkoumáním a poznáváním přírody, ale také při hrách a odpočinku.“

Paní Terezie Lukšíková je třídní učitelkou v 1. B.

Terezie Lukšíková

Dana Potschová

Absolvovala jsem akreditovaný kurz montessori pedagogiky pro mateřské školy v Brně a dále montessori kurzy v Olomouci a Bratislavě zaměřené na děti ve věku od 1 roku do 12 let. První krůčky k dětem jsem zaznamenala v pubertě, kdy jsem se starala o 14 let mladší sestřenici. Když jsem se pak stala mámou, poznala jsem, jak je nesnadné budovat u dětí vnitřní stabilitu a sebehodnotu. U dětí mě vždy fascinuje jejich vnitřní, čistý a upřímný svět bez masek, a také mám od nich tu nejupřímnější zpětnou vazbu. Stále mě překvapuje jejich odlišnost. Co zaujme jednoho, druhého až tak nezajímá. Co platí na jednoho, na druhého neplatí.

Líbí se mi, že v montessori prostředí mohou děti pracovat s čímkoliv, co je právě zajímá a naplňuje, mohou se uvolnit, projevit se, nebát se. A něco o mých mimoškolních aktivitách? V současné době se věnuji thajské józe, focení, ráda se toulám přírodou a jsem věčný začátečník ve hře na kytaru.

Paní Dana Potschová je asistentkou ve třídě 1.B a zároveň vychovatelkou ve školní družině - montessori oddělení.

Dana Potschová